Ana içeriğe atla

Motosiklet Türleri


Motosiklet türlerini sıralamamız gerekirse temel olarak dokuz motosiklet türü vardır. Sırası ile bu motosiklet türlerini tanıyalım.

1)Scooter
Scooter, genel olarak elli ila sekizyüz cc arasında değişen motor hacmine sahip , otomatik vitesli, ufak tekerlekleri olan, kaportalı, çoğu zaman şehirlerde kullanılan motosiklet türlerinden biridir. Scooterlarda motorun arka tarafa yakın ve tekerlerinin ufak olmasından dolayı, diğer motosiklet türlerine nazaran epeyce dengesiz bir yapıya ve ön tekerlek bağlantısından dolayı manevra yeteneği düşüktür. Teknoloji ilerledikçe, tekerlek boyutları büyütülerek denge ve manevra yeteneği geliştirilmiştir. 

Tarihi 2. Dünya Savaşı yıllarına dayanmaktadır. İlk olarak İtalya'da uçak hurdaları kullanılarak üretilen Vespa bu motosiklet türünün genel adı halini almıştır.

İlk olarak II. Dünya Savaşından sonra İtalyada uçak hurdalarından imal edilmiş olan ilk scooter vespa bu türün de genel adı olmuştur. Daha sonra Yamaha , Suzuiki ve pek çok motosiklet markası da scooter üretmeye başlamışlardır. İlerleyen yıllarda Çin'in pazara hakim olması ile çok ucuz fakat kalitesi scooterlar tüm piyasaya hakim olmuşlardır.

2)Off-Road Motosiklet

Motosiklet türleri içinde en hafif olanları off-road motosikletlerdir. Off-road motosiklet arazi motosikletlerine verilen genel isimdir. Bu tarz motosikletlerin seleleri diğer motosiklet türlerine nazaran epey yukardadır. Arazi koşullarında rahat hareket yeteneğine ve manevra kabiliyetine sahip olmasından dolayı dağlık elverişsiz şartlarda mükemmeldir. Sahip oldukları şanzımanları ve torkları ile aynı motor hacmine sahip olan diğer motosiklet türlerinden ayrılırlar. Off-Road motosikletlerin tekerleri arazide üstün çekiş gücü elde edebilmek için sık dişli ve uzundurlar. Motorlarında yapılan ufak modifiye işlemleri bile çok farklı performanslar elde edilmesine olanak tanır. Mesela sadece motosikletin egzosunu modifiye ederek motor gücünü 5-6 beygire kadar arttırmak mümkündür. Off-Road motosikletler arazi koşulları için imal edilmişlerdir ve şehir içinde pek kullanılmazlar.


3)Mobilet


50 cc'ye kadar iki zamanlı motora sahip olan ve bazı yerlerde motorlu bisiklet olarak da adlandırılan taşıtlara mobilet denmektedir. En bilinen marka Türkiye ve dünyada da efsane olmuş olan Mobylette markasıdır. Türün tarihte gelmiş geçmiş en iyi modeli Türkiye'de satılmış olan Mobylette Flipper modelidir. Bu mobileti diğerlerinden üstün kılan yanı boyutuna göre muhteşem bir dizayna sahip olması ve yine diğer modellerden farklı olarak kick-start motora sahip olmasıydı. 50 cc'lik ufak motoruna rağmen saatte 100-110 km'lik hızlara çıkabilmekteydi.


Bisiklet gibi pedalla çevrilen modelleri de mevcut olan mobiletler yine de motosiklet türleri arasında bir efsanedir. Pek çok motosiklet tutkunun ilk motosikleti bir mobilettir. Bu sitenin kurucusu ve aynı zamanda yöneticisi olan feanor'un ilk motosikleti de 1997 senesinde ailesi tarafından 14 yaşında iken alınan bir Mobylette Flipper'dı. Bu yüzden sitemizde çok yakında özel bir mobilet kategorisi açılacaktır.4)Touring Motosikleti


Touring motosikletleri daha doğrusu Türkçe gezi motosikletleri ile bilinen motosikletler uzun ve yorucu seyahatler yapabilmek için özel olarak dizayn edilmiş; konforu ön planda tutan motosiklet türlerindendir. Dizayn edilirken uzun yolculuklar esnasında güzergahları daha az durarak ve daha rahat bir şekilde tamamlama amacı düşünülmüştür. Gezi motosikletlerinin benzin depoları diğer motosikletlere nazaran daha büyüktür doğal olarak.


Pek çok motosiklet üreticisi gezi motosikletleri üretmektedirler. Touring motosikletleri sektörün pahalı motosikletlerindendir. Şehiri içi kullanım imkanları açısından da inanılmaz derece de elverişlidirler.
5) Chopper Motosiklet ve 6)Cruiser Motosikletler


Bu motosikletler genel olarak alçak motosikletler olarak tanımlanırlar. Cruiser kategorisinin bir alt  sınıfı olan Chooper motosikletler aslında özel tasarıma sahip olanlarına adıdır. Chopperların tarihi çok eski dönemlera kadar inmektedir. Dünya savaşının ardından evlerine dönen askerlerin motosikletlerini biraz hafifletmek amacıyla yapmış oldukları modifikasyon işlemleri ile imal ettikleri bu motorlar, zamanla yeni bir motosiklet türü olarak sınıflandırılmaya başlanmıştır. Chopper'ın manası kesmek ve biçmektir. Motosikletlerinden belli parçaları çıkararak daha hızlı motosikletler üretmeye çalışan askerler tarafından bu isim verilmiştir. Chopper'ın en önemi özelliği yalnızca bir adet yapılmasıdır. Yani kişiye özeldir. Bütün chopper motosikletlerde aynı olan tek şey ise motor aksamı ve tekerleğe aktarma düzenidir. Lakin her ne kadar bütün chopperların eşsiz ve benzersiz oldukları iddia edilse de bu motosikletlerde kullanılan aksesuarlar onları birbirlerine benzetmektedir. Bu motosikletler hız yapmaya uygun değildirler. Kullanım amacı olarak touring motosikletlerine benzerler.


7) Spor Motosikleti


Bu motosiklet modelleri yüksek süratler elde edebilmek için özel olarak tasarlanan ve büyük motor hacimlerine sahip motosikletlerdir. 1960'lı yıllardan beri üretilen spor motosikletler her sene biraz daha hızlanmaktadırlar. Spor motosikletlerde konfor ve sürüş rahatlığı fazla önemsenmez.Spor motosikletler de kendi içinde sokak , arazi ve bu ikisinin karışımı olan dual-spor olmak üzere 3 alt türe ayrılmaktadır. Spor motosiklet firmaları arasından en bilinenleri Ducati, Yamaha, Honda ve Kawasaki'dir. İlki İtalyan diğer sayılanlar ise Japon malıdır. Sektörde Japon hakimiyeti inanılmaz boyutlardadır.


8)Supermoto Motosiklet
90'lı senelerden önceki dönemlerde henüz Superbiker'lar piyasaya çıkmamışken imal edilmeye başlanan Supermoto motosikletler, 2 zamanlı motokros ve enduro motosikletlerin modifiye edilmeleri ile imal edilmişlerdir. 16,5-17 inçlik jantları ile birlikte yine gücü arttırılmış tek silindirli motorları ile 4 zamanlı arazi motorları Supermoto yarışlarını domine etmekteydi. Supermoto motosiklerinin en büyük avantajı ufak jantları olmasından dolayı lastiklerinin yol tutuşlarının çok iyi olmasıdır.


İlk olarak 1991 senesinde İtalyan motosiklet üreticisi Gilere, ilk seri üretim Supermoto motosiklet olan Nordwest'i üretmeye başladı. Daha sonra bunu sektörün diğer büyük üreticileri olan KTM,Huqvarna gibi firmalar takip etti. Bu modellerin gelişmesi ve yollarda da kullanılabilmeleri 10 sene kadar sürdü. 2000 yılından sonra Yamaha, Honda ve Suzuki gibi Japon motosiklet devleri de supermoto motosikletler üretmeye başladı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Yağlamanın veya soğutmanın yetersiz kalması sonucunda pistonun dış yüzünde

segman kanallarında hatta segmanlarda ve segmanın eriyerek pistona kaynaması

ve pistonun silindir içindeki aşağı ve yukarı hareketi sonucunda silindir içinde meydana gelen ağır deformasyon.

öyle olurki slindirde aşağıdan yukarı doğru çok büyük çizikler oluşur makina çok sesli çalışır duman çok çıkar makina çalışırken takırdar.
yapılacak işlem motor sökülecek yeni piston segman takımı alınacak eğer silindir honlamayla çizgiler kaybedebiliniyorsa ucuza hallolur yoksa pistonun 0.25 veya 0.50 daha büyüğü alınır ve silindir o ölçüye tekrar rektifiye edilir.

not:içten yanmalı makinalarda pistonlar 0.25-0.50-0.75-1.0 mm diye büyür unutmayın her makina söküldüğünde mutlaka silindir kapağıda elden geçmelidir.

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH