Ana içeriğe atla

Motosiklet Güvenliği

Motosiklet Güvenliği

Önce gereken motosiklet kullanımında ki beceriniz ve yapabilecekleriniz olmalı. Eğer motosiklet kullanımında yeniyseniz veya kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken motosiklet sürüş eğitimi almanız olacaktır.

Yolları tanıyın, kuralları bilin.Motosiklet kullanmak bir ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı en özel yaşamanın yolu motorunuzu, yolları ve kuralları iyi tanımanızdan geçer.

Sürüş esnasında vizörlü kask kullanmanız, seçtiğiniz ceket pantolon ve botların kalitesi ile eldivenler başınıza gelebilecek kazalarda sizi koruyacak en önemli unsurlar olacaktır.

Gözünüz açık, kulağınız delik olsun. Unutmayın ki motosiklet kazalarının %40'a varan oranı diğer araçlarla yapılmakta ve bu kazalarının büyük sebeplerinden biri karşı aracın sürücüsünün motosikleti farketmemesi olmakta. Sol kavşaktan yan şeridinize dönüş yapan araçlar motosiklet sürücüleri işin en büyük tehlikeyi sağlamaktadır. Bu tip noktalarda hızınızı kesin ve gelebilecek tehlikelere karşı hazırlıklı olun.

Süprizlere alışık olmayın! Otobüs, tır yada kamyon gibi büyük araçların trafikte sizi farketmelerini sağlayarak motosiklet keyfinizi daha güvenli gerçekleştirebilirsiniz. Açık olan farınız, açık renk yada parlak elbiseler size yardımcı olacaktır.

Motorunuzu asla alkollü kullanmayın. Sağlıklı düşünemeyeceğiniz, ses ayrımlarını yapamadığınız durumlarda motosiklet kullanmayın. Ölümcül tehlikeli motosiklet kazalarının %45 'e varan oranı motosiklet kullanıcılarının alkollü sürüş yapmasından kaynaklanmaktadır.

Motorunuzu tanıyın. Motosikletinizin kullanma kılavuzunda belirtilen aralıklarla yapılacak bakımlarını yetkili servislerde yaptırmayı ihmal etmeyin. Her sürüşten önce motorunuzun lastiklerini, süspansiyonlarını kontrol edin.

Motosiklet sürüş keyfinizi paylaşırken dikkat! Arka koltuğunuza alacağınız kişiler her şeyden evvel size fazladan bir can taşıma gibi ekstra sorumluluk yükleyecektir. Motorunuzda ki ağırlık değişimi sürüşte kendini size hissettirecektir, arka koltuğunuz doluyken çok daha fazla dikkatli olun. Sürüş keyfiniz hiç eksilmesin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Yağlamanın veya soğutmanın yetersiz kalması sonucunda pistonun dış yüzünde

segman kanallarında hatta segmanlarda ve segmanın eriyerek pistona kaynaması

ve pistonun silindir içindeki aşağı ve yukarı hareketi sonucunda silindir içinde meydana gelen ağır deformasyon.

öyle olurki slindirde aşağıdan yukarı doğru çok büyük çizikler oluşur makina çok sesli çalışır duman çok çıkar makina çalışırken takırdar.
yapılacak işlem motor sökülecek yeni piston segman takımı alınacak eğer silindir honlamayla çizgiler kaybedebiliniyorsa ucuza hallolur yoksa pistonun 0.25 veya 0.50 daha büyüğü alınır ve silindir o ölçüye tekrar rektifiye edilir.

not:içten yanmalı makinalarda pistonlar 0.25-0.50-0.75-1.0 mm diye büyür unutmayın her makina söküldüğünde mutlaka silindir kapağıda elden geçmelidir.

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH