Ana içeriğe atla

Kaza yapınca kask nasıl çıkartılır?

Kaza yapınca kask nasıl çıkartılır?
KASK AYRILMAZ BİR PARÇADIR

Fakat unutmayın bir kaza geçirirseniz çok daha büyük problemleriniz olabilir. Kask motosikletin bir parçasıdır ve motosiklet satın alındıktan sonra motosiklet sürücüsünün bir parçası haline gelmelidir. Bu önemli detayı ihmal ederek önce kendinize sonra da sevdiklerinize zarar vermeye hiç hakkınız yok. Yeri gelmişken şunu da vurgulamak gerek; zaman zaman trafikte kaskı eldiveni ve güvenli giysileri ile motosiklet kullanan gerçek motorculara da rastlamak mümkün. Onlara örnek motorcu imajlarından dolayı teşekkür etmek gerekir.

ÇIKARTMAYI UZMAN YAPMALI

Kask direkt olarak kafaya (kafadaki yumuşak dokulara ve kafatası kemiklerine) gelen travmaları engeller ve indirekt travma haline getirir. Dolayısıyla kask olmadığında ölüme yol açabilecek bir çarpma kask sayesinde sadece basit bir tespit aracıdır ve kazadan sonra kafada kalmalıdır.

Ancak trafik kazalarında beklenmedik birçok durumla karşılaşmak mümkündür. Önce yaralanmanın derecesini bilmek gerekir. Yaralının solunum güçlüğü kanama gibi hayatı tehlikeye sokan olayları düzeltilmeden kımıldatılmaması gerekir. Pek tabiki bu gözetim ve müdahaleler hastane koşullarında ilgili uzmanların sorumluluğunda yapılacaktır. Kafa yaralanmaları çok defa beynin de yaralanmasına sebep olur. Hastanın hayatı da beyindeki yaralanma derecesine bağlıdır.

DİL SOLUNUMU TIKARSA

Sürücüde kaska rağmen beyin yaralanması varsa sonuç çoğu kez üzücü olabilir. Şişi iyileşse bile bazen tam olarak sağlığına kavuşmayabilir. Bazen de sürücü cepheden darbe yemiştir. Şuuru kapalıdır ve çene kırıkları oluşmuştur. Başta ve boyunda kırık yoktur ancak yaralı baygın olduğu için alt çene kırığından dolayı kasların çekmesiyle serbest kalan dil solunum yolunu tıkayabilir. Bu durumda yaralının kaskı çıkartılmalı çenenin geri kayması ile tıkanan hava yolu çene öne çekilip baş yukarı doğru kaldırılarak açılmalıdır.

HER KAZA DEĞİŞİKTİR

Bu durum kaskın kazadan sonra çıkartılması gerekebileceğinin sadece bir örneğidir. Bu da demektir ki bu satırlardan kazadan sonra kaskın çıkartılması konusunda olumlu ya da olumsuz kesin bir hüküm verilmez. Kararı ancak olay anında müdahale edebilecek yetkili kişi duruma göre verir. Daha sonra yaralının sevkini sağlar ve uzman hekimler (ortopedi travmatoloji uzmanı genel cerrah gibi) gerekli müdahaleyi yapar.

AŞIRI HIZ YAPMAYIN

Tekrarlamakta yarar var. Eğer ilk yardım konusunda ehliyetli değilseniz ve kaza anında sadece siz yardım edebilecek durumdaysanız yapacağınız en yararlı şey yaralının mümkünse soluk almasını engelleyecek etkenleri ortadan kaldırmak kanamalarını kontrol altına almak ve onu en yakın tıp merkezine süratle sevk etmektir.

Şu bir gerçek ki kazalar maalesef çoğu kez kuralları göz ardı etmekten oluyor ve en büyük tehlike de aşırı hız. Yemyeşil ağaçların arasında bir köy yolunda ya da bir patikada çiçek kokuları ve kuş sesleri arasında rüzgar saçlarınızı okşarken ve motorunuzun mırıltısını dinlerken kimse size kaskınızı takmanız için ısrar etmez.
alıntı

Yorumlar

 1. Tüm motosiklet sürücülerinin okuması gereken bir makale. Umarım kimsenin ihtiyacı olmaz bu bilgilere ama tüm motorlu arkadaşlarıma bu sayfayı tavsiye ediyorum. Face'imde de paylaşıyorum. Tüm motor sürücüleri sizde bu sayfayı kesinlikle paylaşın. Her sürücü mutlaka bunu okumalı.

  YanıtlaSil
 2. En güzeli böyle bir durumda ambulansın gelmesini beklemek ve sürücüye müdahale etmemek lazım sanırım . Tabi ilkyardım bilgisi olanlar dışında.

  YanıtlaSil
 3. Herkesle paylaşmak lazım bu makaleyi. Ne olur ne olmaz.

  YanıtlaSil
 4. Ben face'te 100 kişiyle paylaştım bile.

  YanıtlaSil
 5. Motosiklet siteleri içinde en faydalı bilgileri hep bu sitede buluyorum. Yine çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Nasıl paylaşabilirim keşke face falan paylaşma tuşu koysaydınız inanın bu konu çok önemli.

  YanıtlaSil
 6. Yass üstte konunun altında gönderenin yanında facebook falan tuşu var ordan paylaşabilirsin kardeşim.

  YanıtlaSil
 7. Eyvallah deniyorum yollamayı.

  YanıtlaSil
 8. Motosikletler.net ekibi olarak bu konuda gösterdiğiniz duyarlılığa teşekkür ederiz. Ne kadar çok kişiyle paylaşırsanız bu sayfayı o kadar faydalı olur.

  İnsanlar kesinlikle bu konu hakkında bilgisiz en azından bu sayfayı okurlarsa temel bilgiler hakkında bilgi sahibi olurlar.

  Facebook vs tarzı yerlerde bu sayfayı arkadaşlarınızla paylaşarak herkese faydalı olabilirsiniz. Zaten bazı arkadaşlar yorumlarında paylaşım yaptıklarını belirtmiş.Onlara da teşekkürlerimizi iletmeyi bir borç biliriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum göndermek için, yorumlama biçiminden adı/URL yazan yeri seçin.Profili düzenle ekranında Ad yazan kısma adınızı yazıp devam tuşunu tıklayın.Daha sonra yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

Bisan Ceylan 90cc Motosiklet

Bisan Ceylan 90cc Motosiklet


Bisan'ın ekonomik modellerinden biri de Ceylan 90cc modeli.


Teknik Özellikler

Motor TipiDört Zamanlı,
Tek silindirli, BenzinliMotor Silindir Hacmi86 CCSilindir Çapı X Strok47 mm X 49,5 mmSıkıştırma Oranı8,4:1Maksimum Güç4,8 hp (3,53 kw) 6500 d/dMaksimum Tork6,25 N.m 4500 d/d 'daLastik BoyutlarıÖn : 2,50-17''
Arka : 2,75-17''Süspansiyon SistemiÖn : Hidrolik maşa
Arka : Çift amortisörFren TipiÖn : Kampana
Arka : KampanaVites Kutusu Tipi4 Vites - Manual - DebriyajsızKavrama TipiÇok plakalı ıslak kavrama

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH