Motosiklet Bilgileri Silindir Kapağı

Motosiklet Bilgileri Silindir Kapağı

İçten yanmalı 4 zamanlı makinalarda silindirin üzerinin kapatılıp bir yanma odasının teşkilini ve zamanı sağlayan sibobların bulunduğu kısımdır onuda dıştan örten ayrı bir kapak daha vardır.işte gözümüzle gördüğümüz kapak en dış kapaktır.

şimdi bu silindir kapağının içinde ne vardır sayalım.
motosiklet motorları yüksek devirlidir buna göre zamanda kayıp olmasın diye sibobların üzerine basan egsantrik milleri siboblar ve sibob iticileri(bazı ustalar bunlara fincan adını vermiştir)su kanalları ve yağ kanalları vardır.sibob yayları.
her imalatçı değişik şekilde ve sayıda sibobegzantrik mili filan kullanmıştır.mesela küçük cc deki makinalara üsten tek eksantriktek emme sibobu tek egzost sibobu kullanılmıştır.
daha büyük makinalarda ise emmeye ayrıegzosta ayrı egzantrik mili kullanılmış ve 2 ad.emme sibobu 2 ad.egzost sibobu kullanılmıştır silindir başına.çok uzun yazıp akıl karıştırmak istemiyorum.
arızaları nelerdir kısaca ona bakalım.

yüksek ısıdan egzost sibobu yanar ve motor tekler.

uzun km sonunda çalışan sibobların bastığı silindir kapağındaki yuvaları bozulur sibob kaçırıyor denilen arıza ortaya çıkar.motor teklerfazla yakargüç kaybı yaşanır

sibobların silindir kapağı içindeki çalıştığıaşağı yukarı inip çıktığı yuvaların adına gayt denir zamanla boşluk oluşur ve inip çıkarken kapak üzerinde merkezleme yapamayacağı için siboblar yine kaçırır.

sibob lastikleri çok önemlidir silindirin üzerine fazladan yağ girişini önler.

egzantrik milinin çeneleri yani sibobları aşağa iten düzeneğe basan çenelerindede aşınma olur zamanla o tamir olmaz kesinlikle yenisi takılmalıdır.

ve en önemlisi 0 bir makinanın marşına basıldığı andan itibaren benzinin içinde bulunan karbonlar yanarken silindirin içinde kurum denilen atıklar birikmeye başlar.
kapak randımanlı çalışan bir makinan yarısını taşır önem derecesi%50 dir.
her söküldüğünde rektifiyeciye gönderilmeli ve ölçümler sonunda arızalı parçalar değiştirilmelidir.
neticede kısa bilgiler bunlarmotor sanat okulu imtahanı değil.aklıma gelenler bunlar.
hızlı racing tarzı makinalarda siboblar ve egzantrik mili çok çabuk aşınır zamanında sökülüp bakım görmediği içinde arıza çok büyür.üstünden çıkan sibobların inceliğini görseniz kesinlikle bu kadar gaz basmassınız bunlar çabuk kırılır diye buda bilgi olsun.

unuttuk işte yine silindir kapağının üstünde buji vardır.vidalı yeri özel açılmıştır .
üzerinde yağ ve su delikleri olan silindir kapak contası ilede silindire bağlanırsilindir kapağı
Motosiklet Bilgileri Silindir Kapağı Motosiklet Bilgileri Silindir Kapağı Reviewed by admin on Nisan 22, 2010 Rating: 5

Hiç yorum yok

Yorum göndermek için, yorumlama biçiminden adı/URL yazan yeri seçin.Profili düzenle ekranında Ad yazan kısma adınızı yazıp devam tuşunu tıklayın.Daha sonra yorumunuzu gönderebilirsiniz.