Ana içeriğe atla

Motosiklet Bilgileri Silindir Kapağı

Motosiklet Bilgileri Silindir Kapağı

İçten yanmalı 4 zamanlı makinalarda silindirin üzerinin kapatılıp bir yanma odasının teşkilini ve zamanı sağlayan sibobların bulunduğu kısımdır onuda dıştan örten ayrı bir kapak daha vardır.işte gözümüzle gördüğümüz kapak en dış kapaktır.

şimdi bu silindir kapağının içinde ne vardır sayalım.
motosiklet motorları yüksek devirlidir buna göre zamanda kayıp olmasın diye sibobların üzerine basan egsantrik milleri siboblar ve sibob iticileri(bazı ustalar bunlara fincan adını vermiştir)su kanalları ve yağ kanalları vardır.sibob yayları.
her imalatçı değişik şekilde ve sayıda sibobegzantrik mili filan kullanmıştır.mesela küçük cc deki makinalara üsten tek eksantriktek emme sibobu tek egzost sibobu kullanılmıştır.
daha büyük makinalarda ise emmeye ayrıegzosta ayrı egzantrik mili kullanılmış ve 2 ad.emme sibobu 2 ad.egzost sibobu kullanılmıştır silindir başına.çok uzun yazıp akıl karıştırmak istemiyorum.
arızaları nelerdir kısaca ona bakalım.

yüksek ısıdan egzost sibobu yanar ve motor tekler.

uzun km sonunda çalışan sibobların bastığı silindir kapağındaki yuvaları bozulur sibob kaçırıyor denilen arıza ortaya çıkar.motor teklerfazla yakargüç kaybı yaşanır

sibobların silindir kapağı içindeki çalıştığıaşağı yukarı inip çıktığı yuvaların adına gayt denir zamanla boşluk oluşur ve inip çıkarken kapak üzerinde merkezleme yapamayacağı için siboblar yine kaçırır.

sibob lastikleri çok önemlidir silindirin üzerine fazladan yağ girişini önler.

egzantrik milinin çeneleri yani sibobları aşağa iten düzeneğe basan çenelerindede aşınma olur zamanla o tamir olmaz kesinlikle yenisi takılmalıdır.

ve en önemlisi 0 bir makinanın marşına basıldığı andan itibaren benzinin içinde bulunan karbonlar yanarken silindirin içinde kurum denilen atıklar birikmeye başlar.
kapak randımanlı çalışan bir makinan yarısını taşır önem derecesi%50 dir.
her söküldüğünde rektifiyeciye gönderilmeli ve ölçümler sonunda arızalı parçalar değiştirilmelidir.
neticede kısa bilgiler bunlarmotor sanat okulu imtahanı değil.aklıma gelenler bunlar.
hızlı racing tarzı makinalarda siboblar ve egzantrik mili çok çabuk aşınır zamanında sökülüp bakım görmediği içinde arıza çok büyür.üstünden çıkan sibobların inceliğini görseniz kesinlikle bu kadar gaz basmassınız bunlar çabuk kırılır diye buda bilgi olsun.

unuttuk işte yine silindir kapağının üstünde buji vardır.vidalı yeri özel açılmıştır .
üzerinde yağ ve su delikleri olan silindir kapak contası ilede silindire bağlanırsilindir kapağı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Yağlamanın veya soğutmanın yetersiz kalması sonucunda pistonun dış yüzünde

segman kanallarında hatta segmanlarda ve segmanın eriyerek pistona kaynaması

ve pistonun silindir içindeki aşağı ve yukarı hareketi sonucunda silindir içinde meydana gelen ağır deformasyon.

öyle olurki slindirde aşağıdan yukarı doğru çok büyük çizikler oluşur makina çok sesli çalışır duman çok çıkar makina çalışırken takırdar.
yapılacak işlem motor sökülecek yeni piston segman takımı alınacak eğer silindir honlamayla çizgiler kaybedebiliniyorsa ucuza hallolur yoksa pistonun 0.25 veya 0.50 daha büyüğü alınır ve silindir o ölçüye tekrar rektifiye edilir.

not:içten yanmalı makinalarda pistonlar 0.25-0.50-0.75-1.0 mm diye büyür unutmayın her makina söküldüğünde mutlaka silindir kapağıda elden geçmelidir.

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH