Motosiklet Lastiği

Motosiklet Lastiği

Motosikletlerin en önemli organıdır lastikler. Çünkü, boyu, posu, kilosu, hacmi ne olursa olsun, bütün motosikletlerin zeminle tek bağlantısıdır lastikler. Lastiklerimize ne kadar iyi bakarsak ve yol ile aralarındaki bağı ne kadar geliştirirsek,bu o kadar güvenli bir sürüş ifade eder.

Motosikletlerin yol tutuşu, lastiğin yola ve motorun karakterine uygunluğuna bağlı olduğu kadar, onu ne kadar tanıdığımız ve kontrol altında tuttuğumuzla da ilgilidir. 'İyi de neyini kontrol altında tutacağız peki bu lastiğin?' derseniz, örneğin hava basıncını. Havadaki ısı değişiklikleri, motosikletimizi park ettiğiniz zemin, yağış, kar gibi pek çok etken ile değişebilen hava basıncını, ideal basınç ayarında tutmak için periyodik olarak lastik havalarımızı kontrol etmeliyiz. Bazı durumlarda insana işkence gibi gelebilir ama öyle düşünmemek lazım. Alışkanlık haline getirmeye bakın.

Uluslararası platformlarda önerilen periyot, her sabah kontrol. Yani her sabah motosikletinize binmeden önce hava basınçlarını kontrol etmemizi öneriyorlar. Zor ve zahmetli bir iş ama çok da haklılar. Çünkü akşam bıraktığımız motosikletin, biz uyurken geceyi nasıl geçirdiği konusunda en ufak bir düşüncemiz olamaz. Sabah motosikletimize bindiğimizde, olası değişmiş lastik hava basınçlarının bizi yolda zor ve tehlikeli durumlarda bırakması işten bile değil. Bundan dolayı birer tane lastik hava basıncı ölçen küçük cihazlardan alıp, motosikletimizin ideal hava değerlerini öğrenip, sık sık lastik hava basınçlarımızı kontrol etmekte sonsuz yarar var. İdeal basınç değerlerini, pek çok motosikletin üzerinde mevcut olan çıkartmalardan, el kitapçıklarından, en iyisi yetkili servislerden öğrenebilirsiniz.
Motosiklet Lastiği Motosiklet Lastiği Reviewed by admin on Nisan 17, 2010 Rating: 5

Hiç yorum yok

Yorum göndermek için, yorumlama biçiminden adı/URL yazan yeri seçin.Profili düzenle ekranında Ad yazan kısma adınızı yazıp devam tuşunu tıklayın.Daha sonra yorumunuzu gönderebilirsiniz.