Ana içeriğe atla

Motosiklet Lastiği

Motosiklet Lastiği

Motosikletlerin en önemli organıdır lastikler. Çünkü, boyu, posu, kilosu, hacmi ne olursa olsun, bütün motosikletlerin zeminle tek bağlantısıdır lastikler. Lastiklerimize ne kadar iyi bakarsak ve yol ile aralarındaki bağı ne kadar geliştirirsek,bu o kadar güvenli bir sürüş ifade eder.

Motosikletlerin yol tutuşu, lastiğin yola ve motorun karakterine uygunluğuna bağlı olduğu kadar, onu ne kadar tanıdığımız ve kontrol altında tuttuğumuzla da ilgilidir. 'İyi de neyini kontrol altında tutacağız peki bu lastiğin?' derseniz, örneğin hava basıncını. Havadaki ısı değişiklikleri, motosikletimizi park ettiğiniz zemin, yağış, kar gibi pek çok etken ile değişebilen hava basıncını, ideal basınç ayarında tutmak için periyodik olarak lastik havalarımızı kontrol etmeliyiz. Bazı durumlarda insana işkence gibi gelebilir ama öyle düşünmemek lazım. Alışkanlık haline getirmeye bakın.

Uluslararası platformlarda önerilen periyot, her sabah kontrol. Yani her sabah motosikletinize binmeden önce hava basınçlarını kontrol etmemizi öneriyorlar. Zor ve zahmetli bir iş ama çok da haklılar. Çünkü akşam bıraktığımız motosikletin, biz uyurken geceyi nasıl geçirdiği konusunda en ufak bir düşüncemiz olamaz. Sabah motosikletimize bindiğimizde, olası değişmiş lastik hava basınçlarının bizi yolda zor ve tehlikeli durumlarda bırakması işten bile değil. Bundan dolayı birer tane lastik hava basıncı ölçen küçük cihazlardan alıp, motosikletimizin ideal hava değerlerini öğrenip, sık sık lastik hava basınçlarımızı kontrol etmekte sonsuz yarar var. İdeal basınç değerlerini, pek çok motosikletin üzerinde mevcut olan çıkartmalardan, el kitapçıklarından, en iyisi yetkili servislerden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisan Ceylan 90cc Motosiklet

Bisan Ceylan 90cc Motosiklet


Bisan'ın ekonomik modellerinden biri de Ceylan 90cc modeli.


Teknik Özellikler

Motor TipiDört Zamanlı,
Tek silindirli, BenzinliMotor Silindir Hacmi86 CCSilindir Çapı X Strok47 mm X 49,5 mmSıkıştırma Oranı8,4:1Maksimum Güç4,8 hp (3,53 kw) 6500 d/dMaksimum Tork6,25 N.m 4500 d/d 'daLastik BoyutlarıÖn : 2,50-17''
Arka : 2,75-17''Süspansiyon SistemiÖn : Hidrolik maşa
Arka : Çift amortisörFren TipiÖn : Kampana
Arka : KampanaVites Kutusu Tipi4 Vites - Manual - DebriyajsızKavrama TipiÇok plakalı ıslak kavrama

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH