Ana içeriğe atla

Yararlı Motosiklet Bilgileri

Yararlı Motosiklet Bilgileri

Kaskınızı Kilitleyin

Kaskın kilitli olmaması ile kask takmamak aynı şeydir. Kilidin amacı düşme çarpışma anında kaskın kafadan çıkmasını önleyip darbelerin kask tarafından karşılanmasını sağlamaktır. Kaskın kilitli olmaması halinde belki ilk darbeyi karşılar ama o darbeyle de fırlayabilir ve başımız korumasız kalır. Kask eldivenden önce takılıp kilitlenmelidir. Önce eldiven giyerseniz bağlamakta zorlanır hatta bunalıp boşver bile diyebilirsiniz. Mümkün olduğunca kolay bağlanabilen çeşitli kask sistemleri vardır. Birde kilitsiz kayışları iki çelik halkadan geçirmek suretiyle bağlanan profesyonel sistem vardır ki zor gibi görünmesine rağmen alışınca en kolay bağlantı şeklidir. Amatör de olsa profesyonel de olsa kaskımızı mutlaka kilitlemeliyiz.

Motosikletinizi Örtün

O sevimli minik pisi pisilerin bilmeyerek motosikletlerimize zarar verebilecekleri hiç aklınıza geldi mi? Çünkü onlar sadece kıvrılıp mışıl mışıl uyuyabilecekleri yumuşacık bir yer arıyorlar. Bu tarife uygun motosiklet selesinden başka daha uygun bir yer olabilir mi? Olay şöyle gelişiyor. Önce park edip gitmenizi bekliyorlar. Sonra oraya çıkabileceği yeri kestirip zıplıyorlar. Bu zıplama esnasında tırnakları nereye denk gelirse oralar çiziliyor. Eğer seleye gelirse yırtılıyor. Bir güzel uykudan sonra sizin gelmenize yakın uyanıp tırnaklarını uzata uzata geriniyorlar. Hatta tırnaklarını selenin üzerinde bir güzel kaşıyarak tek sıçrayışta motosikletten atlayıp mutlu bir geceden sonra arkalarında biraz sonra kahrolacak bir motosikletçi bırakarak güzel bir güne başlıyorlar. O motosikletçi siz olmak istemiyorsanız motosikletinizi mutlaka örtün.

Kışın da Gezilir

Temmuz ayında kayak takımlarımızı kullanamayız ama kar yağmadığı müddetçe motosikletlerimize binebiliriz. Yaz sonu motosikletleri garajlara kilitleyip gelecek bahara kadar çıkarmamak fikri bana ters geliyor. "Yok canım ara sıra gidip olduğu yerde çalıştırıyorum" demenin anlamı ise öbür yaza doksan dolar akü parası ödemeyeceğim olmalı. Peki motosikletin yatmaktan bozulacak başka parçaları yok mu? Disklerin paslanması lastiklerin çatlaması eklem yerlerinin sıkışıp ani çalışmayla deforme olması krom yerlerinin için için oksitlenmesi mühim değil mi? Benim için mühim. İşleyen demir ışıldar. Giyerim kışlık giysilerimi; keyifle efil efil gezerim.

Haddimizi Bilelim

Özellikle enduro motosikletlerin vazgeçilmez rahatlığı olan Top Case'ler (arka çamurluk üstü çantalar) küçük bir ayrıntıyı kaçırdığımız için kuyruk şasilerinin kırılmalarına yol açıyor. Hacim birimi litre olan bu çantaların istiab haddi ise kilogram olarak belirtilmiş. Bazılarının içine yapıştırılan "Important" (Önemli) etiketinde şöyle yazıyor:

"Maksimum 5 kilogramdan fazla yüklemeyiniz 130 kilometre sürati aşmayınız"

Şimdi 50 litrelik bir çantada akü taşımaya kalkarsanız kuyruk şasisini kırarsınız ama 50 litreye dünyanın giysisi sığar; hem de 5 kilogramı geçmeden. 130 kilometre sürat sınırına gelince gerçekten de bu kilometrede motosikletin arkası türbülansa giriyor. Gidiş etkileniyor. Eğer böyle bir bagaj kullanıyorsak istiab haddimizi ve hız sınırımızı bilmekte fayda var diye düşünüyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Yağlamanın veya soğutmanın yetersiz kalması sonucunda pistonun dış yüzünde

segman kanallarında hatta segmanlarda ve segmanın eriyerek pistona kaynaması

ve pistonun silindir içindeki aşağı ve yukarı hareketi sonucunda silindir içinde meydana gelen ağır deformasyon.

öyle olurki slindirde aşağıdan yukarı doğru çok büyük çizikler oluşur makina çok sesli çalışır duman çok çıkar makina çalışırken takırdar.
yapılacak işlem motor sökülecek yeni piston segman takımı alınacak eğer silindir honlamayla çizgiler kaybedebiliniyorsa ucuza hallolur yoksa pistonun 0.25 veya 0.50 daha büyüğü alınır ve silindir o ölçüye tekrar rektifiye edilir.

not:içten yanmalı makinalarda pistonlar 0.25-0.50-0.75-1.0 mm diye büyür unutmayın her makina söküldüğünde mutlaka silindir kapağıda elden geçmelidir.

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH