Ahşap Motosiklet

Ahşap Motosiklet
Kullanılmayan değişik malzemeleri bir araya getirerek yaptığı motosikletin dış aksamlarında ahşap malzeme kullanan Yılmaz motosikletin tarihi dokuya uygun olduğunu söyledi. Birinci derece sit alanı olan Hasankeyf'in tarihi dokusunun korunması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, eşsiz güzelliğe sahip açık hava müzesi niteliğindeki Hasankeyf'te tarihi dokuya uygun olmayan yapı ve araçların görüntü kirliliği oluşturduğunu ifade etti. Gelişi güzel çekilen yüksek gerilim ve telefon hatlarının da büyük kirlilik oluşturduğuna dikkat çeken Yılmaz, dünyanın birçok yerinde böylesi tarihi yerlere motorlu araç girişinin dahi yasak olduğunu dile getirdi.

Hasankeyf'te gezen İsveçli turist Peter Schachner, ustanın günlük işlerinde kullanmak üzere tasarladığı motosikleti tarihi dokuya uygun hale getirmenin güzel bir fikir olduğunu, antik kente ayrı bir güzellik kattığını söyledi. Hasankeyf'in doğal ve tarihi dokusunu koruyan kentlerden biri olduğunu belirten Schachner, "Hasankeyf'te insanlar tarih ile bütünleşmiş. Burada tarihte yolculuk yapıyorsun. Zaman tünelinde giderken modern çağın araçlarını görünce o büyü bozuluyor. Antik Petra şehrine gitmek isteyen ziyaretçiler belli bir mesafeden sonra binek hayvanlarına biniyor. Hasankeyf dünyada eşi benzeri olmayan bir yer. Bir açık hava müzesi haline getirilip turizmin hizmetine sunulmalıdır." dedi.
Ahşap Motosiklet Ahşap Motosiklet Reviewed by admin on Temmuz 02, 2010 Rating: 5

Hiç yorum yok

Yorum göndermek için, yorumlama biçiminden adı/URL yazan yeri seçin.Profili düzenle ekranında Ad yazan kısma adınızı yazıp devam tuşunu tıklayın.Daha sonra yorumunuzu gönderebilirsiniz.