Bujinizin bozuk olduğunu nasıl anlarsınız?

Bujinizin bozuk olduğunu nasıl anlarsınız? 

Motordaki silindirlerin içinde sıkıştırılan yakıt - hava karışımını kıvılcımla ateşleyen bujilerdeki en basit bir arızaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir yakıt sarfiyatını artırırken performansını da azaltır. Motordaki birçok arızayı da bujilere bakarak tespit etmek mümkün. Aşağıdaki bilgiler sayesindeMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir bujinizin bozuk olup olmadığını ve bozuksa bunun sebeplerini bulabilirsiniz. 

Tırnak aralığı ideal değilse 

Bujilerdeki tırnak aralığı ideal konumda değilseMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir buji yeni bile olsa yakıt - hava karışımı iyi ateşlenmez. Buna bağlı olarak da yanma odasındaki patlama zayıflar ve motorun gücü azalır. Bu durumda aracın araçtaki yakıtın çoğu yanmadan egzozdan çıkar ve otomobilin yakıt sarfiyatı hissedilir oranda artar. Yeni bir buji aldığınızda her duruma karşı takmadan önce tırnak aralığı sentille kontrol edilmeli ve ayarı bozuksa fabrika verilerine göre ayarlanmalıdır. 

Üzerinde yağ birikintisi varsa 

Bujiler sökülüp kontrol edildiğinde üzerinde yağ birikintileri varsaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir motordaki yanma odasına fazla yağ giriyor ve elektrotları yağlıyor demektir. Bu gibi durumlarda buji yağla kaplandığından kıvılcım normal düzeyin çok altında gerçekleşir. Bu durum yakıt tüketimini artırır ve performansı azaltır. Çözüm ise motoru revizyondan geçirmektir. 

Üzerinde kurum oluşmuşsa 

Bujinin izolatör ucuMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir elektrotları ve gövdesinde kurum oluşmuşsaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir bu karbüratör ve enjeksiyon ayarının bozuk olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda motorda ateşleme kesikliği olur ve motor soğuk havalarda zor çalışır. Sorunu çözmek için hava filtresinin kontrol edilmesiMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir karbüratör ve enjeksiyon ayarının yapılması gerekir. 

Elektrotlar kaynamışsa 

Buji elektrotları kaynamışsa ve üzerinde yabancı maddeler toplanmışsaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme olmuş demektir. Bu sorun ateşleme ve supap ayarlarının bozuk olmasındanMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir arızalı distribütörden ve kalitesiz yakıttan kaynaklanır. Sorunu çözmek içinMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir motor ateşleme ile yakıt ayarı kontrol edilmeli ve yeni buji takılmalıdır. 

Buji çatlaksa 

Bujilerde nadir de olsa karşılaşılan bir arızaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir bujinin düşürülmesi sonucu elektrotunda mekanik hasar meydana gelmesidir. Bu gibi durumlarda ateşleme eksik olur ve kıvılcım başka yerlere sıçrar. Bu nedenle arızalı bujinin değiştirilmesi gereklidir. 
Bujinizin bozuk olduğunu nasıl anlarsınız? Bujinizin bozuk olduğunu nasıl anlarsınız? Reviewed by admin on Ekim 28, 2010 Rating: 5

Hiç yorum yok

Yorum göndermek için, yorumlama biçiminden adı/URL yazan yeri seçin.Profili düzenle ekranında Ad yazan kısma adınızı yazıp devam tuşunu tıklayın.Daha sonra yorumunuzu gönderebilirsiniz.