Doğru takviye nasıl yapılır?

Doğru takviye nasıl yapılır? 

motorunuzu aküsü boşaldığında yapmanız gereken başka bir aracın aküsünden takviye alarak çalıştırmaktır. Ancak bu işlemi yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. 

- Motor takviye yoluyla çalıştırabilmek için her iki akünün de; aynı kapasitede (Ah/Ampersaat) olması gerekiyor. (Bu bilgi akünün üzerinde yazılıdır.) 

- Takviye alacağınız araçla aracınızın temas etmediğinden emin olun. Araçların birbirine temas etmesi durumundaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir takviye kablolarının artı uçları bağlanır bağlanmaz araçlar üzerinde elektrik akımı oluşur. Bu da tehlikelere sebep olabilir. 

- Başka bir motordan takviye alındığındaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir iki aracında gereksiz lamba ve aksesuarlarını kapatmalısınız. 

- Takviye kablosunun pozitif (+) ucunu (kırmızı) boş akünün pozitif (+) ucunaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir diğer ucuysa takviye alınan aracın pozitif (+) ucuna bağlayın. Kablonun negatif (-) ucunu da (siyah) yükleme aküsünün negatif (-) ucuna bağlayın. Siyah kablonun negatif (-) ucunuysa hareket etmeyen metal bir parçaya veya silindir blokuna tutturun. Kabloyu boş akünün eksi (-) terminaline bağlamayın. Çünkü aküden kıvılcım meydana gelmesine neden olabilirsiniz. 

- Bağlantıların tamamlanmasından sonra elektrik veren aracın aküsü zayıfsaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir o aracın motorunu çalıştırın ve motoru çalışır durumda bırakın. 

- Motor hemen çalışmadığındaMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir boşalmış olan akünün cereyan alabilmesini sağlamak için birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin. 

- Daha sonra şarj edilen aracın motorunu da çalıştırın. Motor çalıştıktan sonraMotosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir şarj kablolarının bağlantılarını hemen çözmeyin. Motorun 5 dakika 2000 devirde çalışmasını sağlayın. 

- Takviye kablosunu dikkatle çözün. Bu işlem sırasında önce negatif (-)Motosiklet Arızaları Motosiklet Arızası Nasıl Giderilir sonra da pozitif (+) kablo uçlarını çıkarın. 

- Akünüzün şarjının bitme nedenini bilmiyorsanız (ışıkların açık kalması haricinde) yetkili servisinize gidip şarj sistemini kontrol ettirin. 
Doğru takviye nasıl yapılır? Doğru takviye nasıl yapılır? Reviewed by admin on Ekim 28, 2010 Rating: 5

Hiç yorum yok

Yorum göndermek için, yorumlama biçiminden adı/URL yazan yeri seçin.Profili düzenle ekranında Ad yazan kısma adınızı yazıp devam tuşunu tıklayın.Daha sonra yorumunuzu gönderebilirsiniz.