Ana içeriğe atla

İKİNCİ EL MOTOSİKLET ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

İKİNCİ EL MOTOSİKLET ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

İkinci el motosiklet alınacağı zaman kişinin kendine uygun motosikleti, uygun fiyatla bulup sağını solunu servisinize göstermekle iş bitmiyor. Doğal olarak birçok püf noktası var. İlerde sorun yaratmaması için, kesinlikle satın alındığı andan itibaren devrinin alınması şarttır. Eğer herhangi bir nedenle o an için devir almak mümkün değilse, motosikleti aldığımız kişinin her an ulaşılabilecek biri olması; ya da en azından tanıdıklar vasıtasıyla kolayca bulunabilecek biri olmasında yarar vardır. Aksi takdirde devrini almak istediğimizde, üzerine kayıtlı olan kişiye ulaşamayıp devrini almakta problemler yaşanabilir. Böyle durumlarda en önemlisi motosikleti satmak istediğimizde değerini kaybedeceği gibi, satmakta çok büyük zorluklar yaşarız.
Temiz kâğıdı çok önemlidir. Bir diğer önemli konu da; motosikleti satın alırken, satıcıdan motosikletin temiz kâğıdını istemektir. Eğer bu mümkün değilse, ruhsatın aslı veya fotokopisiyle vergi dairesine giderek motosikletin bilgilerine ulaşmak lazımdır. Böylece o zamana kadar motosikletin süre gelen bir vergi borcu olup olmadığını, hacizli olup olmadığını anlamak mümkün olacaktır.
Eğer satıcı iseniz. Eğer motosikleti satacak kişi bizsek, yine mutlaka motosikletin devrini satıcıya vermeliyiz. Eğer vermezsek sattıktan sonra oluşacak vergi borcu, ruhsat sahibi biz olduğumuz için bize yansıyacaktır.
Yine yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. İkinci el motosiklet satın alan bir arkadaşım motosiklet sahibinin köprüden kaçak geçiş yaptığı için binlerce YTL’lik cezasına maruz kalmıştı.
Teknik konulara gelince, bunlar işin kâğıt üzerindeki hassas bölümü, şimdi gelelim teknik mevzulara. Kelepir fiyatlı gibi görünen bir motosiklet kesinlikle sizleri yanıltmasın. En azından, ne kadar basit görünse de eskimiş lastikleri olan bir motosikleti aldıktan sonra iki lastiği değiştirmeye kalktığımızda minimum fiyatı 500 YTL. Olacak ve ekstra bir külfet getirecektir, bu sadece çok basit gibi görünen iki lastik fiyatı. Almanya’da şahit olduğum bir şeyi anlatacağım: İkinci el satan bir mağazaya gittiğinizde, satıcının motosikleti satabilmesi için, ivedilikle değişmesi gereken, hayati tehlike yaratabilecek bazı parçaların örneğin; akü, lastik, zincir vs. değiştirilmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde bu motosikleti satmasının mümkün olamayacağını söyler. Temennimiz zaman içerisinde, ülkemizde de bu tip satıcıların çoğalması.
Motosikletin izini sürün eğer mümkünse motosikleti alırken, o ana kadar bakımının yapıldığı servisi öğrenerek, oradan alacağımız motosiklet hakkındaki teknik detaylar alınmalıdır. Örneğin; kilometre bakımları yapıldı mı? Üzerinde ne gibi parça değişiklikleri oldu? Bundan sonra yapılması gereken bakımları ve size doğuracağı maliyet hakkında bilgi alınması doğru olur. Motosiklet sahibi olmanın veya değiştirmenin vermiş olduğu heyecan ile ufak detaylarmış gibi görülen konuların başımıza büyük belalar açabileceğini unutmamalıyız.
Yukarıda bahsettiğimiz konulara mutlak dikkat edilmeli, art niyetli ikinci el satış mağazalarının olabileceğini ve motosikletinizden alacağı komisyon uğruna sizi zor durumlarda bırakabileceklerini asla unutmayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Yağlamanın veya soğutmanın yetersiz kalması sonucunda pistonun dış yüzünde

segman kanallarında hatta segmanlarda ve segmanın eriyerek pistona kaynaması

ve pistonun silindir içindeki aşağı ve yukarı hareketi sonucunda silindir içinde meydana gelen ağır deformasyon.

öyle olurki slindirde aşağıdan yukarı doğru çok büyük çizikler oluşur makina çok sesli çalışır duman çok çıkar makina çalışırken takırdar.
yapılacak işlem motor sökülecek yeni piston segman takımı alınacak eğer silindir honlamayla çizgiler kaybedebiliniyorsa ucuza hallolur yoksa pistonun 0.25 veya 0.50 daha büyüğü alınır ve silindir o ölçüye tekrar rektifiye edilir.

not:içten yanmalı makinalarda pistonlar 0.25-0.50-0.75-1.0 mm diye büyür unutmayın her makina söküldüğünde mutlaka silindir kapağıda elden geçmelidir.

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH