Ana içeriğe atla

Güvenli Motosikletler

Güvenli Motosikletler

Periyodik muayene
Aracın güvenli sürüş standartlarındaki sürüş kalitesini devam ettirebilmesi için periyodik bakım ve muayenelerden geçmesi gerekmektedir. Aracın bakım ve muayene eksikliği %5 oranında kazaya sebebiyet veren nedenlerindendir. Periyodik muayeneler, aracın far lambaları, sinyalizasyon ve fren sistemi ile ilgili meydana gelebilecek problemleri kontrol eder sorunları önceden saptayarak güvenliğin sağlanmasına
yardımcı olur.

Görünürlük
Diğer araçların sürücüleri tarafından görünür ve algılanabilir olmak motosiklet sürü-cüsü için hayati önem taşımaktadır. Motosiklet diğer taşıtlara oranla daha küçük bir araç olması sebebiyle bu konuda da daha
dazla hassasiyete ihtiyaç duymaktadır. Görünürlüğü arttırmak için Avrupa’da 2006 yılından beri satışı yapılan araçların far lambaları motorun çalışmasıyla otomatik olarak yanmaktadır.

Frenler
Motosikletlerin fren sistemleri yıllar içerisinde çok önemli bir teknolojik ilerleme kaydetmiştir.  Günümüzün modern motosikletlerinde ABS*, CSB*, RLP* gibi güvenli fren sistemleri bulunmaktadır. Acil bir durum anında sürücünün saliseler içinde karar vermesi gerekmektedir böyle bir durumda frenlerin tam olarak sıkılması motosiklet sürüşünün en zor yanlarından biridir. Fren sistemindeki sorunlar, motosikletin kaymasına ve kontrolünün kaybedilmesine neden olabilir. Bu sebeplerle satışı yapılan araçların fren sistemlerinin sahip olduğu teknoloji çok önemlidir.

Güvenli YollarMotosiklet kullanıcısının güvenliğinin sağlanmasını sağlayacak olan unsurlardan bir diğeri ise yol güvenliğinin arttırılmasıdır. Motosiklet kazalarının çoğunluğu kırsal kesimlerden farklı olarak şehirlerde gerçekleşmiştir. Avrupa’da yapılan araştırmalara göre kazaların %8’lik bir kısmında altyapı sorunları kazaları etkileyen nedenlerdir. Altyapı yapım aşamasındaki yolların daha motosiklet dostu bir şekilde tasarlanması ve mevcut yolların bu çerçevede yeniden düzenlenmesi ile hem motosiklet sürücüsünün güvenliği arttırılacaktır hem de olası trafik kazalarının önüne geçilecektir. Yol yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi; zeminin durumu, bakımı; kavşaklardaki görünürlük; yol işaretleri, hız kesiciler …vb Motosiklet sürücüsünün sürüş kalitesini, ve güvenliğini doğrudan etkileyen unsurlardır.

Yol Güvenliği Gereksinimleri

 Motosikletlerin ihtiyaçları konusunda farkındalık
 Yolların genel olarak motosiklete uygunluğu
 Yol tasarımı aşamasında Motosikletin göz önünde bulundurulması
 Motosikletin güvenliğini arttıracak yol standartlarının oluşturulması
 Kaza verilerini toplanarak kazaların oluşumu ile ilgili istatistiksel çalışmalar yapılması

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Yağlamanın veya soğutmanın yetersiz kalması sonucunda pistonun dış yüzünde

segman kanallarında hatta segmanlarda ve segmanın eriyerek pistona kaynaması

ve pistonun silindir içindeki aşağı ve yukarı hareketi sonucunda silindir içinde meydana gelen ağır deformasyon.

öyle olurki slindirde aşağıdan yukarı doğru çok büyük çizikler oluşur makina çok sesli çalışır duman çok çıkar makina çalışırken takırdar.
yapılacak işlem motor sökülecek yeni piston segman takımı alınacak eğer silindir honlamayla çizgiler kaybedebiliniyorsa ucuza hallolur yoksa pistonun 0.25 veya 0.50 daha büyüğü alınır ve silindir o ölçüye tekrar rektifiye edilir.

not:içten yanmalı makinalarda pistonlar 0.25-0.50-0.75-1.0 mm diye büyür unutmayın her makina söküldüğünde mutlaka silindir kapağıda elden geçmelidir.

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH