Ana içeriğe atla

MOTOSİKLET VE KASK KULLANIMI

MOTOSİKLET VE KASK KULLANIMI

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150’inci maddesinde “motorlu bisiklet ve motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı” kullanmaları gerektiği ifade edilmektedir. Koruyucu başlık, çok eski yıllarda kullanılmakta olan deri başlıkları ifade etmekte ve günü-
müzde birçok ülkede kullanımı olan “kask” kavramını ifade etmemektedir.

Yönetmeliğin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlanan ilgili BM-AEK Düzenlemelerine (“İki Veya Üç Tekerlekli Motorlu Taşıtlarda Koruyucu Başlıklar Onayı”) veya TSE tarafından yayımlanan ilgili standarda (ECE R 22 – Şubat 2008) uygun kask kullanımını zorunlu kılması güvenlik için zorunludur.

Doğru giyilmeyen kaskın hiçbir koruyuculuğu olmadığı gerçeğinden hareketle, İtalya’da olduğu gibi “doğru giyilmiş ve bağlanmış ECE-22 onaylı kask kullanmak” benzeri bir ifadenin yönetmelikte yer alması çok önemlidir.Standart kask kullanımının zorunlu hale getirilmesi ile, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca gerekli piyasa kontrolleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce de denetimlerin sıkılaştırılması yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Motor Bilgileri Krepaj Nedir

Yağlamanın veya soğutmanın yetersiz kalması sonucunda pistonun dış yüzünde

segman kanallarında hatta segmanlarda ve segmanın eriyerek pistona kaynaması

ve pistonun silindir içindeki aşağı ve yukarı hareketi sonucunda silindir içinde meydana gelen ağır deformasyon.

öyle olurki slindirde aşağıdan yukarı doğru çok büyük çizikler oluşur makina çok sesli çalışır duman çok çıkar makina çalışırken takırdar.
yapılacak işlem motor sökülecek yeni piston segman takımı alınacak eğer silindir honlamayla çizgiler kaybedebiliniyorsa ucuza hallolur yoksa pistonun 0.25 veya 0.50 daha büyüğü alınır ve silindir o ölçüye tekrar rektifiye edilir.

not:içten yanmalı makinalarda pistonlar 0.25-0.50-0.75-1.0 mm diye büyür unutmayın her makina söküldüğünde mutlaka silindir kapağıda elden geçmelidir.

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet

Kanuni Seyhan 125T Motosiklet


Kanuni Seyhan 125T Türkiye'nin en çok satılan motosiklet modellerinden biri.Teknik Özellikleri

Genel Garanti: 2 Yıl Motor Motor Tipi: Tek Silindir 4 Zamanlı
Motor Hacmi: 124 cm3
Motor Çapı: 56.5x49.5 mm
Motor Sıkıştırma: 9,0:1
Motor Soğutma: Hava soğutmalı
Maksimum Güç: 10,74 HP/8600 rpm dev/dk Aktarma Aktarma: Zincir
Şanzıman: 5 Vites  Elektrik Ateşleme: CDI
Çalıştırma: Elektrik / Pedal  Ölçüler Uzunluk: 1945
Genişlik: 940
Yükseklik:

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik Özellikleri

MOTORAN - MORENO 100 Motosiklet Teknik ÖzellikleriMOTOR TİPİ:Tek silindirli, 4 zamanlı SİLİNDİR HACMİ:97 ccATEŞLEME:Elektronik C.D.I.ÇALIŞTIRMA:Elektronik / Kick starterSOĞUTMA:Hava soğutmalıMAKSİMUM GÜÇ (hp/rpm):4,3/7500MAKSİMUM HIZ:75 km/h VİTES:OtomatikBUYUTLAR(bxexy)mm:1830x690x1050AĞIRLIK:92 kgYAKIT TANKI KAPASİTESİ:5,8 lt.FRENLER:Ön disk / arka kampanaLASTİK ÖLÇÜMLERİ:70/90-14 80/90-14AKÜ:12V-5 AH