ULAŞIM ÇÖZÜMÜ İÇİN MOTOSİKLET

ULAŞIM ÇÖZÜMÜ İÇİN MOTOSİKLET

Artan trafik yoğunluğu, bu yoğunluğun yaşandığı yolları kullananlar için her gün bir kaç saatlerinin uzun trafik kuyruğunda harcanması anlamına geliyor. Bunun kaçınılmaz sonucu ise iş saatlerinden kayıp ve artan maliyetlerdir. Bugün Türkiye’nin bir çok büyük şehri ağır bir trafik sıkışıklığı ve bu sıkışıklığın yarattığı kirlilik sorunu ile karşı karşıya bulunmaktadır. Trafik sorununa çözüm konusunda, alt yapı projeleri (yol, kavşak, köprü vs.) odak konular olmak üzere pek çok alternatif tartışılıyor.

Toplu taşıma, bisiklet ve yaya trafiği de bu çözümler arasında yer almalıdır. Bisiklet ve yaya ulaşımı en fazla beş kilometrelik düzenli ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir çözüm iken toplu taşıma araçları özellikle şehrin dış bölgelerinde yaşayanlar için oldukça kısıtlı çözümler sunmaktadır.

Diğer yandan, insan hayatının bundan 15-20 yıl öncesine kıyasla çok daha dinamik bir hale gelişi toplu taşıma araçlarının zaman çizelgeleri ile sınırlandırılamayan iş dışı sosyal bir yaşam sunmaktadır. Bu çeşit esnek bir ulaşım ise sadece kişisel kullanıma ait ve motorlu bir taşıt ile mümkündür. Bütün bunlar, bazı durumlarda insanların toplu taşıma imkanlarına rağmen neden kişisel araçları tercih ettiği sorusuna yanıttır


Trafikte daha az yer kaplayarak sıkışılık sorununu azaltması, çevresel avantajları ve otoyollara daha az zarar vermesinin yanında motosikletler ulaşım sorunlarını kişisel kullanım özgürlüğünü kısıtlamadan çözen bir alternatiftir.
ULAŞIM ÇÖZÜMÜ İÇİN MOTOSİKLET ULAŞIM ÇÖZÜMÜ İÇİN MOTOSİKLET Reviewed by admin on Nisan 09, 2011 Rating: 5

Hiç yorum yok

Yorum göndermek için, yorumlama biçiminden adı/URL yazan yeri seçin.Profili düzenle ekranında Ad yazan kısma adınızı yazıp devam tuşunu tıklayın.Daha sonra yorumunuzu gönderebilirsiniz.